שרלטנות היא: כאשר אנשי המדיה החברתית נוהגים בחוצפה

פורסם לראשונה בבלוג חורים ברשת ב 1.4.2010

לאחרונה אני נתקלת בכמות מאד גדולה של קבוצות/דפים בפייסבוק שאם רק תרצו ילמדו אתכם הכל על המדיה החברתית. טיפים, סודות, מדריכים ומה לא. אני משתדלת להיות פאן (לייק) של כולם. דפים אלה מפרסמים לינקים מעניינים יותר ופחות על התחום וגם אם לא כולם טובים, תמיד מעניין להסתכל על האנשים המצטרפים, הדיונים הנרקמים וללמוד ממה שאפשר.

לא תפקידי לשפוט ולבקר אף אחד מהם ויותר מזה, אני מכבדת כל מי שהחליט לעסוק בתחום ורואה עצמו כמוכשר להנחות בו אחרים, לכן הפוסט הבא יתחייס לנושא מזווית אחרת, או אם תרצו, ניסיון להבין להבין ממי כדאי להתרחק ולמי כדאי להתקרב.

בעקבות מאמרו של דורון אביגד בגלובס על "כת הפייסבוקאים" המציגה את יועצי המדיה החברתית כעדר, פורסמו כמה תגובות מעניינות במיוחד. אחת מהן היתה של שי עגיב, שכתב שהתחום מאד זהה לעליית הקואצ'רים לפני מספר שנים. כל אחד חשב והאמין שיוכל להיות קואצ'ר במידה וניחן בכמה מהגדרות התפקיד.

גם היום, כל מי שמסתובב במדיה החברתית ומספיק שבמספר רשתות חברתיות מאמין שהוא בשל ומתאים לבצע את התפקיד האחראי והחשוב של ייעוץ במדיה הזו ומכיוון שכרגע עוד אין חוקים כתובים, אין ספרים אקדמים וגם לא היסטוריה ענפה, הכל מותר.

ניהול שיחה

את התמונה הבאה הוצאתי מדף פייסבוק המייעץ לעסקים:

פלוני אלמוני כתב להם שאינו מצליח להוריד מדריך מהאתר שלהם. בתגובה הם רשמו לו "אין כזה דבר", טוב שהם לא רשמו לו ללכת לחפש.

מה שאני רוצה לומר הוא, שגוף שאינו יודע בעצמו לענות לגולשים, וודאי אינו יכול לייעץ לעסקים ו/או ארגונים בדרכם לתהילת המדיה החברתית. הבסיס הוא שיחה ודיון ולכן, ההמלצה הראשונה שלי עבור הגופים המחפשים יועצים, היא להסתכל ביכולתם לנהל שיחה ודיון בהתייחסות לעצמם. פשוט כדי לדעת, שבמידה ותקחו אותם לנהל עבורכם מדיה חברתית, יידעו גם לענות בשמכם.

חשוב להבין, שגם אם העוסקים במטרה לא אמורים לנהל את הדף, תשובה כזו מעידה על חוסר הכרות עם המדיום בו הם פועלים ולכן יש לבחון טוב את יכולתם לפני שלוקחים אותם לעזרתכם.

Hard sale 🙁

מגניב, יש להם דף פייסבוק מופלא שכל המי ומי חברים בו, אבל מה, אין בו תוכן. אפילו לא לינקים. אפילו לא תמונות של אחרים. מה שכן, הם מוכרים לך קורס במדיה חברתית. בוא אלינו, נסביר לך איך להעצים הכנסות ולהיכנס לכל בית בישראל. לבד. אתה לא צריך יועצים. לנו יש את הטיפים הכי טובים ואם נצליח לדחוף לך את המודעה על הקורס שלנו בערך בכל דף שאתה פותח בפייסבוק אנחנו הכי מגניבים.

הארד סייל לא עובד במדיה חברתית, הוא לא עובד גם לאלה שמנסים אותה על המוצרים שלהם. לאחרונה החל לעקוב אחריי מישהו בטוויטר והתחלתי לעקוב חזרה. יום אח"כ קיבלתי הודעה פרטית עם הצעה לניסוי המוצר החדש והמגניב של החברה שהוא עובד בה. במקרה זה היה מדובר במוצר תוכנה, אז איך להתייחס כשמדובר בקורס של מדיה חברתית?.

בקיצור, לפני שאתם לוקחים קורס, בידקו טוב את המרצים, תגגלו כל מה שאפשר על הקורס ועליהם, ואם כספכם ממש יקר לכם, תבדקו שלא היה ביכולתכם לקבל את רוב המידע מהאינטרנט ומקורות אחרים לפני כן.

לדבר על הלקוחות בטוויטר

לא מזמן, וכאן לא אצרף צילום מסך לאור דיון הפרטיות החם השבוע בטוויטר, אחד הטוויטים של יועצי המדיה החברתית פורסם בנוסח דומה:

"אוף, הלקוח הזה כל כך מעצבן, כמה פעמים צריך להסביר לו"

אז זהו, שאם הוא/חבריו ומי שיושב בחדר לידו חברים בטוויטר, לא יהיה צריך להסביר לו יותר לעולם.

נו אז, רק איבדו לקוח? לא. איבדו יותר מלקוח, שכן מי שיועץ במדיה הזו ומתבטא כך לגבי הלקוחות שלו, סביר להניח שיאבד כמה לקוחות עתידיים שקראו את הטוויט ולא ממש ישמחו שמזלזלים בהם. גם על אלו יש מה להגיד בנושא של שיחה ודיון. אלו שלא נוהגים בכללי נימוס בסיסיים בשיחה שלהם עצמם (ראו הנושא הקודם), עדיף שלא ינהלו אותה עבור אף אחד אחר.

בנושא הזה: 10 טיפים לאנטי סושיאל מדיה קונסלטנננננטס

ניהול התוכן

גילה גדעון כתבה פוסט מצוין על מנהל המדיה החברתית בארגון. מי בארגון אחראי על מדיה חברתית? היא נותנת דוגמה למודעת דרושים בה החברה המפרסמת מחפשת מנהלת משרד שגם תנהל את המדיה החברתית. בערך כמו להציע לסמנכ"ל השיווק להיות מנתח מערכות.

שימו לב מי בחברה המייעצת עומד לטפל בכם. בחברות המובילות בתחום המדיה החברתית יש לכך תקציבאים, מנהלי מדיה חברתית ובאזזרים, אך בחברות רבות אחרות הפעילות הזו מתבצעת “על הדרך”. אז מה הפלא שהם עצבנים?

בכל נושא orly@holesinthenet.co.il

5 מחשבות על “שרלטנות היא: כאשר אנשי המדיה החברתית נוהגים בחוצפה”

  1. פוסט מעולה אורלי! אני לא יכול לסבול את כל עמודי הפייסבוק האלו שמציעים קורסים וספרים דיגיטאליים אודות מדיה חברתית. לגבי עובדים בחברות שלא חושבים פעמיים רגע לפני שהם משתפים בטוויטר או פייסבוק מידע רגיש או התבטאות מיותרת, בדיוק אתמול דפי זהב הציגו את "אמנת השימוש במדיה חברתית" לעובדים שהוא צעד מבורך לדעתי שקודם כל אומר על קבוצת דפי זהב המון ובנוסף מעיד על מגמה של הפנמה מצד ארגונים של חשיבות המדיה ולא פחות חשוב – מדוע חשוב לקחת את הנושא ברצינות. תודה על ניתוח המרתק!

  2. אורלי בראון

    תודה לך עומר, איזה כיף לקרוא תגובה כזו. על דפי זהב כתבתי בפוסט השבועי שלי בחורים ברשת. כתבתי שהם ודאי לא הראשונים שפותחים לכולם גישה לרשתות חברתיות אבל הם בהחלט הראשונים שיוצאים עם אמנה ועם צעד יחצ"ני כ"כ נכון וחשוב. שבת שלום ושוב תודה 🙂

  3. אורלי בראון

    תודה ליאור, בהזדמנות זו, התרשמתי מאד מהעבודה שלכם על אפליקציית עכבר העיר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

גלילה למעלה