אפליקציות ממותגות – הטרנד

כשהתחלנו לעבוד על אתר חבר'ה החדש (לפני יותר משנתיים) מאד רציתי לפתח אפליקציה לפייסבוק על מנת לקדם את חבר'ה החדש כשיעלה, אפילו נפגשתי עם יריב חבוט וצביקה אבנרי שעשו באותה תקופה אפליקציות לפייסבוק על מנת לשמוע על היכולות והאפשרויות. לא יצא מזה כלום כמו שכולנו כבר יודעים (חבר'ה החדש- סיפור אחר).

למה אני כותבת על זה עכשיו? כי לאחרונה נחשפתי לארבע אפליקציות ישראליות כאלו שיצאו בטיימינג פחות או יותר זהה: בנק הפועלים עם קמפיין לסטודנטים, בזק בינלאומי עם רשת NGN החדשה, רשת למטייל עם חיידק הטיולים והחדשה מכולם- כלל ביטוח עם סרטון על חייך.

במקביל, שלשום החלה התחרות של גלובס על אלוף/אלופת המדיה החברתית במשימה ראשונית של יצירת fan page לעצמך והבאת כמה שיותר חברים ופעילות אליו.

באופן אישי, אני חושבת שהרעיון של אפליקציות ממותגות הוא טוב ונכון אבל לרוץ ליצור אפליקציה בלי בסיס ורעיון מעניין, מבזבז הרבה זמן ומשאבים. אז מה אני חושבת על אלו?

בנק הפועלים, בזק בינלאומי וגלובס (אתייחס אליהם כאפליקציה רגע), יצרו אפליקציות שהשורה התחתונה שלהם היא מי שמביא הכי הרבה חברים. בנק הפועלים בהצבעת החברים לזכייתך ב 5000 ש"ח מלגה, בזק בינלאומי בשיגור התוכי כשהנקודות על השיגור זהות למספר החברים של מי שמשגר אותך (זה לא מסובך כמו שנשמע) וגלובס? בכמה אתה יודע לשווק את עצמך כמו שצריך כמותג לכל דבר.

חביב, נחמד, משעשע (התוכי בעיקר) אבל מתיש ומעיק. וכאן עולה שאלה אחרת כמובן, האם מספר החברים שלך והיכולת (וזמן) שלך לרדוף אחריהם באמת אמורה לייצג זכייה בפרס? האם לסטודנטים שאינם חובבי פייסבוק לא מגיעה הזכות לזכות במלגה? האם אנשים עם יותר חברים עובדים טוב יותר עם מדיה חברתית?

אין תשובה חד משמעית. ברור שאלו היודעים לשווק עצמם כמותג במדיה הזו יודעים לעבוד עם מדיה חברתית. מצד שני, זה בטח לא הופך אותם לאלופי מדיה חברתית, כי מה זה בכלל?

קצת על הרעיונות והביצוע:

כלל – לכל רגע בחיים יש כלל

כמעט כמו תמיד, מקאן דיגיטל יודעים לבצע. האתר המוביל מעוצב מדליק וחמוד, אין באגים מיוחדים ואין שגיאות כתיב (ראו המשך הפוסט).

לגבי האפליקציה – מושכת את המידע מהפרופיל בפייסבוק ויוצרת סרטון חביב על "חייך" כפי שהם מתבטאים בפייסבוק. אפשרי גם למי שאין לו פרופיל בפייסבוק במילוי פרטים שונים שישמשו את האפליקציה. אמא אוהבת, אחותי ונאחיינים שלי השתגעו על העניין, אני לא ממש התרגשתי בעיקר כי אני זוכרת שנעשה משהו דומה בעבר (נראה לי שלחברה המרכזית עם אידיאולוג'יק אבל לא בטוחה).

היתרון המשמעותי של האפליקציה לעומת אחרות היא חיי המדף שלה. אני מבינה שמדובר בקמפיין ספציפי לכלל, אבל לא עומדת מאחוריה תחרות והגבלה תקופתית. היא גימיק שתמיד יהיה חביב ובעטיפה נכונה תוכל להשאר חלק מפייסבוק עוד זמן רב

למטייל וחיידק הטיולים חיידק הטיולים

השם המדוייק הוא משחק המחבואים של חיידק הטיולים. הוא לא ממש מדוייק האמת כי אין כאן באמת מחבואים אבל הוא משרת את מטרתו כי מחבואים זה עניין די מסקרן לחובבי חידות שכמוני שציפו לאתגר אינטלקטואלי מרענן. בפועל, התחרות מבוססת על תיוגים של חיידק הטיולים בכמה שיותר תמונות.

למה את האפליקציה והרעיון אני מאד אוהבת?

הסיבה העיקרית: היא פונה ל כ ו ל ם ! האפליקציה לא מסובכת רעיונית, מתעסקת בנושא הקרוב לליבם של אוהבי הטיולים בכל הגילאים. לא צריך להבין פייסבוק כדי להשתתף, לא צריך להיות גאון מדיה חברתית ואפילו לא צריך 2000 חברים. הניקוד מבוסס גם על תמונות וגם על שיתוף חברים ולא רק על הזמנת חברים שזה יתרון לאנשים שלא סובלים מעודף חברים בפייסבוק.

הביצוע: אכן, זו לא האפליקציה הכי מעוצבת בעולם ואולי מבחינת שימושיות היה נכון יותר שסרטון ההסבר יישב בתוך הפייסבוק, אבל החיידק עצמו הוא מתוק! אני אולי קיטשית אבל ממש אהבתי אותו עוד כשנתקלתי בו בשלטי החוצות.

תחרות שיגורי התוכי של בזק בינלאומי – PrivateNGN

בזק בינלאומיאני מודה שמכולן, תחרות שיגורי התוכי סחפה אותי הכי הרבה. אני גם מאמינה שבהתחשב בידע שלי בפייסבוק אם היה לי קצת זמן מיותר ולא הייתי בוחלת בהספמת כל החברים שלי, הייתי ממשיכה להשתולל איתה להנאתי. כשאני שואלת את עצמי למה, התשובה היא שזו האפליקציה הכי קרובה למשחק מכולן, ואני מתברר – אוהבת לשחק.

האפליקציה עצמה עשויה היטב, מעוצבת היטב בקו של הקמפיין, ברורה למשתמש ויש בה כל מה שבדרך כלל יש במשחק בפייסבוק. חבל שההקפדה על הפרטים הקטנים לא נשמרה ברמת הבאגים (נסו לחזור אחורה לאחר ששיגרתם או לשגר מישהו ולגלות שלא ניתן) ורע מזה, ברמת ההגהה (שגיאות כתיב לא מתקבלות בברכה!)

בנק הפועלים

בנק הפועלים מבקש מהגולשים לספר איך הם מעבירים את התקופה הסטודנטיאלית שלהם והם אמורים לקבל הצבעות. לא ראיתי שום דבר מגניב או לא שגרתי אצל המשתתפים אבל כן ראיתי קמפיין נוסף בו מבקשים מכל החברים שיצביעו לכם עד שזה כבר ממש מציק.

ברמת הביצוע, אין כ"כ מה לומר בהתחשב בכך שממש לא אהבתי את הרעיון. חביב.

לדעתי חברות שמתכננות לבנות אפליקציה כחלק מהמיתוג צריכות לחשוב לטווח ארוך, אם דרך פתרון שימושי עבור הגולש (לדוג' אפליקציית מדדים עבור בנק הפועלים, אפליקצית שירות מבזק בינלאומי וכו') או לחילופין פתרון שימשוך אותו בקביעות להתקל במותג. דוגמאות טובות הן אפליקציות ה SMS של חברות סלולאריות (אצלנו רק פלאפון בעניין), אפליקציות אתרי ההכרויות בחו"ל וכו'. אני מאמינה שזה רק עניין של זמן.

ולסיום, לינק לפוסט של גל מור בחורים ברשת בנושא התחרות של גלובס ולינק לתגובה של אליאב אללוף, מנהל המדיה החברתית של גלובס, גם היא בבלוג חורים ברשת. מה שבטוח, גלובס הצליחו לעורר דיון, שזה הרבה יותר ממה שמדיות/חברות אחרות עושות.

7 מחשבות על “אפליקציות ממותגות – הטרנד”

 1. אני כל-כך שמח שבחרת להתייחס בבלוג שלך לנושא הזה. חשבתי על זה גם בזמן האחרון.

  האמת שאני תוהה כמה דברים:
  1. האם אנשים שלא מחוברים לאינראקטיב ופרסום כמונו, באמת מתעניינים באפליקציות האלה? או שהם מוצאים אותן יותר כמטרד. תוכן פרסומי במדיה חברתית זה פשוט לא כיף, ומאז שיש אפשרות בפיד המרכזי לחסום עדכונים מאפליקציות בלי לאבד את העידכונים של אנשים, אני מסמן כמעט על כל אפליקציה "HIDE" וחיי הפיד שלי יפים מתמיד. ככה אני רואה כל אפליקציה פעם אחת, וזה מספיק לי בשביל לדעת אם אני רוצה לבדוק אותה בעצמי או לא. אם היא מציקה יותר מידי, היא זוכה לאיגנור מהיר והחלטי.

  2. ההשקעה בפייסבוק ברמה של בניית אפליקציות מורכבות יחסית (מקאן במיוחד), אי סימפטום חיובי לתופעה שלילית. מצד אחד לקוחות מתחילים להבין ולהפנים את חשיבותה של המדיה החברתית. מצד שני – הם רחוקים מלנצל אותה נכון, ויש מספיק גופים שנמצאים שם בשוק כדי לבלבל את כולם.

  3. האפליקציה של מקאן היתה לדעתי מוצלחת באופן יחסי. קודם כל, הכוונה היתה טובה, ועצם העובדה שלקוח כמו "כלל" יצא עם קמפיין כזה היא די מדהימה, (בזק בינלאומי זה לא כזה מפתיע – ביננו). אבל היו בעיות, זה לא עבד לי בגוגל כרום, פיירפוקס קרס (פעמיים). אקספלורר העלה לי סרט לא שלי (אלא של אלון מוליאן…) ורק בסוף בסוף זכיתי לראות את הסרט שלי. וזה אחרי שאישרתי לאפליקציה גישה לפייסבוק שלי לפחות 6 פעמים.
  אני די משוכנע שגולשים אחרים לא השקיעו כל-כך הרבה זמן ומאמצים כמוני אם נתקלו בבעיות האלו.
  חוץ מזה, מבחינה תוכנית, האפליקציה של מקאן שאבה תוכן רנדומאלי מתוך הפעילות הפייסבוקית שלי – מה שיצר בתוך הסרטון דברים מרגיזים שלא עבדו לטובתה: בתמונות ה"חברים שלי" ראיתי אנשים שהקשר שלי איתם רחוק מלהיות יום-יומי (ולא את אלה שחשובים באמת). אחרי זה עשיתי סיור בקבוצות שהצטרפתי אליהן לפני 100 שנה ושכחתי מקיומן, וזה הוצג כאילו אני פעיל בהן חברתית בטירוף, ובסוף, שלפו לי מיטב סטטוסים הזויים ולא קשורים לכלום.
  הכי בעסה: כשהתחברתי פעם נוספת כדי לנסות לראות אם התוכנה פועלת ברנדומאליות ושואבת בכל פעם נתונים אחרים המציגים סרט אישי קצת שונה, גיליתי שאני תקוע עם הסרט הראשוני, הלא אישי והלא באמת מעניין שלי – מה שביאס אותי לשלוח אותו לחברים.

  אופס, היה לי קצת הרבה לשפוך כנראה (ואני עוד מתאפק).
  טוב לראות שאת כותבת!

  נשיקות

  מייקל

 2. ואני דווקא חושבת שהבעיה באפליקציות מהסוג הזה לא טמונה בחיי המדף הקצרים של האפליקציה בכל זאת, אפליקציה מעניינת ככל שתהיה נמאסת מתישהו (ודוגמה לכך אפשר למצוא בפארמוויל).

  הבעיה בעיני היא בקצוות הקטנים שלא סגורים כמו שצריך, בכך שהדגש הוא על המיתוג ולא על העניין באפליקציה, בכך שאין חשיבה אמיתית על הUI של האפליקציה וההתאמה שלו לUI של גולשי פייסבוק וכמובן הבעיה הגדולה מכולן- שהחברות בארץ לא השכילו להשתמש בצורה מקסימלית בכלים החברתיים שמציע הפייסבוק, שהם לב ליבו של האתר הזה בעצם. בשורה התחתונה- הניסיונות חמודים, אבל יש לנו עוד הרבה מה ללמוד מחברות בינלאומיות שעשו את זה כבר בצורה הרבה יותר מתוחכמת ונעימה.

  אגב- אחלה פוסט, נהניתי, ואיזה כיף לגלות שיש לך בלוג 🙂

 3. אורלי בראון

  תודה על התגובות.
  מייקל – לפי התגובות בפייסבוק כנראה שהתשובה ל-1 היא לא. זה לא מעניין אותם.

  לימור ומייקל – בשורה התחתונה כולנו מסכימים שהחברות הישראליות עדיין לא יודעות לנצל נכון את המדיה החברתית, לדעתי זה עניין של זמן ואני גם מאד רוצה להאמין בכך..
  ערב נפלא!

 4. שמחתי לקרוא את התייחסותך מעניינת מאוד לנושא. אני מסכים עם רוב מה שכתבת בבלוג וההסתיגות היחידה שלי היא לגבי הכוונה של כל אותם גופים מסחריים. האם כוונתם באמת לייצר אפליקציה (שכמובן תפרסם גם את המותג) או שכל כוונתם מתרכזת ביצירת ה-buzz המתאים סביב המותג שלהם.
  כל האפליקציות ומשחקי הרשת נושאי הפרסים שמפרסמים בנקים, חברות אשראי ואתרים שונים נועדו ליצור תגובה מהירה ומשיכה של הרבה אנשים לטווח זמן מוגבל מאוד. מעטים האנשים שימשיכו "לצוד" חברים בכדי לעכן את אתר הבנק…
  אשמח לדעתך בנושא.
  נ.ב
  יופי של כתבה.

 5. אורלי בראון

  תודה יניב 🙂

  אני חושבת שהבעיה היום היא שהחברות אכן מתייחסות לאפליקציה כיוצרת באז בלבד במקום לחשוב קדימה על השירות לגולש והאפשרות למתג עצמם לטווח ארוך.

  ציינתי בסיום הפוסט שאפליקציות נכונות שיווקית בעיניי צריכות מחזור חיים ארוך ואפקטיבי כמו לדוגמא שימוש בשירותים מתוך הפייסבוק (אפליקציית ה SMS של פלאפון) או משחקים סוחפים בסגנון משחקי זינגה שיכולים להיות ממותגים.

  זו כמובן דוגמא משמעותית לכך שהן לא מנצלות מספיק טוב את המדיה החברתית…

 6. פינגבאק: השבוע שהיה, המותגים והמדיה החברתית | הבלוג של אורלי בראון

 7. פינגבאק: חורימבה לשבת – סיכום שבועי אחר | חורים ברשת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

גלילה למעלה